wszystko ma swój czas

September 26, 2014 5:00 am

Wczoraj i dzisiaj mówi do mnie Pan Bóg słowami Koheleta o marności, przemijaniu i o tym, że wszystko ma swój czas. Ale czy “wszystko ma swój czas” znaczy “mam czas na wszystko”? Mplus kilka dni temu nad tym się zastanawiała.

“Wszystko ma swój czas” – to znaczy, że jeśli tego czasu nie wykorzystam, to go już nie będzie, nie wróci. “To se nevrati” jak mawiają Czesi.

Parę dni temu były okrągłe urodziny mojego przyjaciela. Z tej okazji jego dorosła już córka poprosiła bliskich i znajomych o nagranie życzeń dla jubilata, krótkich scenek – poważnych, śmiesznych – w zależności od fantazji nagrywających. Przyjąłem tę propozycje z wielkim entuzjazmem, ale trudno było się zebrać całą rodziną i coś stworzyć.

“Wszystko ma swój czas” – termin rocznicy urodzin też jest raczej “sztywny”. Montaż tego wieloczęściowego filmu wymagał sporej ilości czasu. Po kilku rodzinnych rozmowach entuzjazm opadł i myślałem, ze już nic z tego nie będzie.

Ale “wszystko ma swój czas”. Udało się! Pominę szczegóły – ale oprócz efektu końcowego cała rodzina miała wspaniałą zabawę i każdy mógł dać upust swojej fantazji, pomysłowości i aktywności. Choć z konieczności działania były szybkie, to jednak pozwoliły na nowo na siebie spojrzeć i odkryć to, o czym nie mieliśmy pojęcia 🙂

“Przyjrzałem się zajęciom, jakie Bóg dał ludziom, by się nimi trudzili. On uczynił wszystko pięknie w swoim czasie, dał też naszym sercom pragnienie wieczności. Jednak człowiek nie może ogarnąć dzieła Bożego od początku do końca” (Kohelet 3, 10-11).

Andrzej O.

Tags: , , ,

Categorised in: Goście