z Bożą pomocą

September 1, 2015 5:00 am

Znak krzyża od lat otwiera mój dzień. Ten moment otwarcia dnia dla większości z nas będzie miał przez najbliższe miesiące miejsce w porze, której nie da się negocjować z uwagi na przedszkole/szkołę dzeci/naszą pracę. Kiedyś na te okazje nagrałam sobie w telefonie własne wykonanie utworu “Wstawaj, szkoda dnia”, wyśpiewane głosem tak słabym, że świetnie oddawał niezbyt oczywisty entuzjazm. 😉 Czasem wchodzimy w dzień w “szarej godzinie”, w której jeszcze nie przychodzi żadna krzepiąca myśl (poza wyrzutem “trzeba było położyć się wcześniej”). Czasem budzimy się jeszcze ze spadkiem ciężarów dnia poprzedniego albo nocy, która uniemożliwiła wypoczynek. Czasem trzymamy się jakiegoś desperackiego “byle do kawy”. Albo już widzimy rozwijającą się z belki menu listą zadań. Zawsze budzimy się w “niewiadomo, co będzie”.

I chociaż znak krzyża to na ogół sygnał wysyłany do Niego, że jestem gotowa podjąć trud (nawet gdy po prawdzie niespecjalnie jestem, ale tak sobie odwagi dodaję), myślę, że warto spojrzeć na ten gest inaczej – jak na przyjęcie błogosławieństwa. Przenieść ciężar ze stresu samotnej walki na Jego obecność i pomoc w każdej chwili. Bo przecież nasze powołanie wspierane jest łaską (nawet, gdy – jak ktoś na Programie 4 zauważył – czujemy się wewnetrznie, jakbyśmy tylko “podobno” byli “dorośli” i tak wiele odpowiedzi i umiejętności nam jeszcze brakuje). Z każdą trudną sytuacją dnia i z każdym zadaniem przychodzi w paczuszce łaska, pomoc, światło.

I nawet jeśli powiedziałam wczoraj żartem naszym sąsiadom, że gdybym wiedziała, jak się dzień rozwinie, tobym go wcale nie zaczynała, przecież we wszystkich jego wyzwaniach docierała do mnie pomoc Boża. W życzliwości dwóch majstrów, co zepchnęli mi auto z trójką w nim dzieci na pobocze, gdy stanęło w skwarze na trzypasmowym skrzyżowaniu. W ich cudownych żartach i trosce o to, by upał nie zaszkodził. I w tym, że w końcu samochód zapalił. I w wielu innych. Jak w starym powiedzeniu: “Bóg dał dzień, da radę”. Nie potrafi i nie chce nas zostawić samych.

Dobrego startu w rok szkolny

M

 

Tags: , ,

Categorised in: Małgorzata Rybak