za, przeciw …

March 21, 2013 6:00 am

Zetknąłem się już z  różnymi reakcjami ludzi na widok naszej rodziny. W pewnej restauracji jakiś mężczyzna podał mi rękę, wyrażając szacunek na widok czwórki naszych latorośli. Reakcje słowne są oczywiście najczęstsze. Nie powiem, gdy wyczuwa się szczerą serdeczność, to jest to miłe. Muszę tu dodać, że nie doświadczyłem dotychczas jawnej dezaprobaty naszej wielodzietności.

Najbardziej spektakularne było chyba ofiarowanie 100 złotych „na dzieci” przez dwóch mężczyzn, których widok skłonił mnie do szybkich analiz, czy mamy szansę całą rodziną uciec, czy nie. Zapadła mi w pamięć także reakcja kobiety w parku pewnego dużego miasta. Na zapytanie, czy te wszystkie dzieci są moje (a spacerowałem wtedy tylko z trójką :-)) odpowiedziałem że nie, ponieważ czwarte, którego przyjścia na świat wkrótce się spodziewamy, właśnie jest z żoną na kontroli lekarskiej. Na twarzy kobiety dał się zauważyć wyraz poważnego, a nawet, odważę się powiedzieć – bolesnego zamyślenia.

Nie tylko inni zauważają większą rodzinę. Ja także zauważam, że widok naszej rodziny skłania innych do przemyśleń. I nie zawsze jest to proste za lub przeciw.

Michał

Tags: ,

Categorised in: Michał