zacznij od słuchania

October 13, 2015 5:00 am

Wszystko zaczyna się od słuchania.

Kiedy chcę Cię poznać, muszę Ciebie uważnie słuchać. Tak słuchać, by widzieć całego człowieka: nie tylko to, co mówisz, ale jak mówisz, gdzie wtedy patrzysz, co robią Twoje ręce, co dopowiada barwa głosu. Muszę dopytać, jeśli nie rozumiem albo nie jestem pewna.

Jeśli chcę rozwiązać konflikt, przegram go, gdy zacznę od końca: podsumowania, diagnozy, wniosków. Bez słuchania są to czyny pochopne. Słuchanie pokaże mi, że historie są dwie: moja i twoja. Oboje czegoś bardzo pragniemy i oboje mamy za sobą ogon rzeczy, które ujawnią się jako kontekst naszych zachowań dopiero wtedy, gdy zechcemy słuchać.

Dzieci, które przychodzą do nas z różnymi sprawami, proszą o to samo: o wysłuchanie. Nie o kazanie, ocenę czy zignorowanie, bo ważniejsze wydaje się nam teraz co innego.

Jeśli ból sprawia nam dzisiaj brak czasu, w pierwszym odruchu mówimy, że to brak czasu na rozmowę. Myśląc: żeby się wypowiedzieć. Ale chyba najbardziej brak czasu na słuchanie. Ono wymaga znalezienie w sobie tej ciszy, która przyjmuje drugiego bez hałasu własnych myśli i ocen. Słuchanie to dar prosty jak kubek wody – i podobnie jak on gasi pragnienie.

M

Tags: , ,

Categorised in: Małgorzata Rybak