zadanie na wakacje

June 26, 2015 1:55 pm

“A kiedy (Jezus) zstąpił z góry, wielkie rzesze ruszyły za nim” (Mt 8, 1) – tymi słowami rozpoczyna się dzisiejsza Ewangelia. Ale to w zasadzie jest wskazówka, odsyłacz, może raczej zachęta dla mnie, by wrócić na górę i jeszcze raz posłuchać, przeczytać tekst Jezusowego “Kazania na Górze” – zapisanego przez św. Mateusza w rozdziale 5,6 i 7.

Chcę bardzo, by zbliżający się czas wakacji umożliwił mi usłyszenie i refleksję nad Ośmioma Błogosławieństwami, bym przypomniał sobie, że jestem solą ziemi i światłością świata, by trafiły do mnie jeszcze raz słowa o zabójstwie, cudzołóstwie, rozwodach, przysięgach, prawie odwetu, miłości nieprzyjaciół. Wtedy nie będę oceniał po pozorach, a moją drogą będzie miłość bezwarunkowa.
I choć wakacje nie są Wielkim Postem, to dla mnie czas rozważania o modlitwie, poście, jałmużnie…

Mówi się często o noworocznych postanowieniach. Podobny mechanizm zauważam po wakacjach, gdy oderwany od codzienności, czasem po rekolekcjach, wyjeździe dzieci – inaczej postrzegam siebie i otoczenie, a chęć, potrzeba i motywacja do zmian jest bardzo duża.

“Kazanie na Górze” to coś w rodzaju poradnika na wakacje. Wszystkim życzę dobrych wakacji – nawet jeśli w tym roku nie będzie to “podróż życia” 🙂

Andrzej O.

Tags: ,

Categorised in: Andrzej O.