życie!

October 10, 2015 5:00 am

Przedwczoraj wieczorem nasz 8-miesięczny synek Paweł odbył swoją pierwszą podróż samolotem na linii Warszawa-Wrocław. Podpisywał wraz ze mną i ze Znajomym Księdzem z Polski umowę wydawniczą z Rosikon Press, za sprawą której najdalej za dwa miesiące wyjdzie nakładem nasza długo zapowiadana książka o work-life balance pt. “Raz się żyje”. Pewnie trochę jeszcze o tym opowiemy tu na blogu.

Chciałam jednak napisać o podróżowaniu z niemowlakiem. O tym, że potrzebne jest w pendolino takie wyjście, które umożliwiłoby wysiadkę z wózkiem bez narażenia na wpadnięcie między pociąg a chodnik peronu. Że w samolocie typu ogórek miejscówka na kolanach mamy to warunki tylko trochę lepsze niż dla przewozu kotów. Że w wielu innych miejscach potrzeba odwołania się do tego, czym zaczął się wczoraj Program 2: MY+RODZINA we Wrocławiu: otwartości na życie. Na życie w przestrzeni publicznej.

W naszej gminie trwa akcja “Dzieci do żłobka, mamy wracają do pracy”. To jakaś straszna bzdura. Proste wiadomości z zakresu psychologii rozwojowej mówią, że tę więź mamy i małego dziecka trzeba do 3. roku życia uszanować. Więc może zamiast zamykać dzieci w żłobkach, umożliwić mamom uczestniczenie w życiu społecznym z maluszkiem (na miarę jego możliwości). To wymaga kolektywnej świadomości, że dziecko to dar – wówczas czekając, aż mama z niemowlakiem zrobi przejście, przyjdzie nam do głowy pytanie, jak można pomóc – nie będzie zaś pierwszym odruchem zniecierpliwienie czy reprymenda.

Nie inaczej jest na Programie 2. Jest kilka par, które przybyło z niemowlętami. Wielkie brawa dla nich za ten wysiłek, bo zawsze jest on wtedy większy, niż gdy dzieci są na tyle duże, że można je zostawić z babcią i dziadkiem. Organizacja opieki do maluszków to jedna z ważniejszych spraw. I tu objawia się wielka ofiarność rodzin związanych z Programami – przychodzą dyżurować, by rodzice mogli skupić się choć trochę bardziej na przeżyciu wykładów, warsztatów i dialogu. To nas czyni podobnymi do Boga, wielkiego entuzjasty życia. 🙂

Prosimy bardzo o towarzyszenie w modlitwie na czas Programu

M

Najmłodsza opiekunka w czasie tego weekendu – Marta 🙂

FullSizeRender

Tags: , ,

Categorised in: Małgorzata Rybak